Skip links

Türklim, Turmepa ve Wista Türkiye İş Birliği

Denizciliğin Öncü Kadınları İklim Kriziyle Mücadelede de Öncü Oluyor

TÜRKLİM, TURMEPA VE WISTA TÜRKİYE İŞ BİRLİĞİYLE  “MAVİ İKLİM ELÇİLERİ” PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve WISTA Türkiye (Uluslararası Deniz Ticareti ile İştigal Eden Kadınlar Derneği), dünyada giderek artan iklim değişikliği olaylarına dikkat çekmek ve çevresel sorunlara yönelik sürdürülebilir çözümler geliştirmek amacıyla örnek bir iş birliği başlattı. Denize gönül vermiş üç sivil toplum kuruluşunun ortaklığında hayata geçirilen Mavi İklim Elçileri Projesi ile kadın denizciler iklim değişikliğiyle mücadelede de sektöre öncülük edecek.

Denizcilik sektöründe kadın çalışanların önemini vurgulamak amacıyla Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 16 Mart Çarşamba günü Altaş Ambarlı Liman Tesisleri ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında, proje paydaşları TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir, TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu ve Wista Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Selek, basın mensupları ve davetlilerle buluştu.

Basın toplantısı TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu’nun konuşmasıyla başladı. TURMEPA, TÜRKLİM ve WISTA Türkiye’nin dünyada giderek artan iklim değişikliği olaylarına dikkat çekmek ve çevresel sorunlara çözüm bularak dünyayı kurtaracak sürdürülebilir adımlar atmak amacıyla güçlerini birleştirdiğini ifade eden Kaptanoğlu: “21. yüzyıl zorlu süreçlere, yeniliklere, yeni düşünme biçimlerine, çözüm yollarına ve yeni işlere tanıklık ediyor. Ve bu yeni dünyaya liderlik etmek hiç kolay değil. Şüphesiz ki içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli kazanımlarından biri kadınların karar mekanizmalarında yer almasıdır. Bu yüzyılın, ülkemizde ve tüm dünyada kadınların gerçek gücünü otaya koyacağı bir yüzyıl olacağına yürekten inanıyorum. Dünyaya açılan kapılarımız olan limanlarımızda başlatacağımız Mavi İklim Elçileri projesinde de denizci kadınların deneyimi, gücü ve önderliği ile dünyamıza iyilik hikayeleri yazacağız. Bu proje, gelecek nesillere suyumuzu, denizlerimizi masmavi bırakma hedefimiz için atılacak önemli bir adımdır.” dedi.

Kadınların Denizcilikteki Oranı Yüzde 2

Sektörün üç önemli derneği ile anlamlı bir projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir, “Proje ile birlikte denizciliğimizin öncü kadınları dünyanın önemli sorunlarının başında gelen iklim değişikliğine karşı da öncü olacak.  Daha adil bir toplum hedefinin en önemli unsurlardan birisini toplumsal cinsiyet eşitliği konusu oluşturuyor. Ülkelerin kalkınmasında, kadınların potansiyellerini tam olarak kullanması, siyasi ve kültürel gelişmenin yanı sıra ekonomik gelişmeyi de hızlandıracaktır. Dernek olarak da bu konu, önemli gündem maddelerimizden birini oluşturuyor. Türkiye, kadının işgücüne katılımı alanında OECD ülkeleri arasında en son sırada yer almaktadır. 2019 yılı itibariyle kadınların işgücüne katılım oranında OECD ortalaması yüzde 65,1 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 38,7 seviyelerindedir. Denizlerimizde de durum farklı değil. Bugün dünyadaki 1 milyon 250 bin denizcinin yalnızca yüzde 2’sini kadınların temsil ediyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 1,3 civarında seyrediyor. Dünya genelinde kadın denizcilerin yüzde 94’ü ise kruvaziyer endüstrisinde hizmet veriyor. Bu rakamları daha yukarıya çıkarmak için adımlarımızı attık, atmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.Wista Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Selek ise şunları söyledi: “Projenin ana teması iklim kriziyle mücadele olmakla birlikte neden kadın iklim elçileri olsun istedik? Çünkü kadın demek sorumluluk demek, mücadeleden kaçmamak demek, sağduyu, bilinç ve hassasiyet demek. Bu projeyi emanet edebileceğimiz elçiler, işte tam da bu nedenlerle, kadınlar olmalı dedik. Projenin başlayacağı saha limanlar ve kıyı tesisleri olmakla birlikte amacımız, buralarda hizmet veren beyaz ve mavi yakalı kadın çalışanlara ilave olarak WISTA üyesi tüm kadın yöneticilerin de, projeyle ilgili farkındalığı artırmak ve kendi sorumluluk alanlarında projeyi uygulamalarını ve mentorluk yapmalarını sağlamak. WISTA olarak; projenin başlayacağı limanlara bizzat giderek, öncü kadın iklim elçilerimize ihtiyaç duyabilecekleri tüm desteği vermeyi ve  projenin her tür hibrit veya yüz yüze eğitiminde aktif görev almayı taahhüt ediyoruz.”

Program, basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasının ardından TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu’nun, iki kurumun başkanlarına iklim kriziyle mücadelede desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etmesiyle sona erdi.